Sanal Ortamda Hasta Viziti

HASTA VİZİTLERİ ARTIK BİLGİSAYAR ORTAMINDA (sanal olarak) YAPILABİLMEKTEDİR.

Bu yöntem dünyada sadece Memorial Hastanesi'nde uygulanan, özgün bir teknolojidir.

Memorial Hastanesi'nde mevcut tüm hasta monitorleri (acil servis, kardioloji ve cerrahi yoğunbakımlar, servisler, ameliyathaneler) bir net work ile biribirine bağlanarak Biomedikal Departmanı'nda bulunan bir merkez bilgisayara bağlanmaktadır. Direkt bir fax modem hattı ile iletişime girebilen bu bilgisayar aracılığı ile tüm hastalarımızın monitor bilgileri (EKG, Nabız sayısı, Tansiyon, Pulmoner Arter Basıncı, Oksijen Saturasyonu, Solunum sayısı, Vücut ısısı) evimizden, tatilde isek bulunduğumuz otelin telefonundan veya GSM kartı aracılığı ile dünyanın her yerinden bu bilgi alışverişi yapılabilmektedir.

Bilgisayara takılan Nokia GSM kartı

Bilgisayar ekranında hastanın EKG,Tansiyon, Pulmoner Arter Basıncı, Oksijen Saturasyonu, Solunum sayısı, Nabız sayısı,Vücut ısısı real time (aynı zamanlı) olarak izlenebilmektedir.

Bu işlemler Siemens Firması tarafından özel olarak hazırlanmış Siemens-WinViev isimli yazılım aracılığı ile yapılabilmektedir.

Ayrıca cerrahi yoğunbakımda bulunan iki kamera aracılığı ile hastalarımızın fizik durumları ofisimizden 24 saat boyunca izlenebilmektedir. Bu görüntüler CSU Güvenlik Sistemleri Firması tarafından özel olarak sağlanmış VideoSafe isimli donanım ve "Advansed Digital Video Receiving Station" isimli yazılım ile bir Fax-Modem hattı üzerinden transfer edilerek bulunduğumuz yerdeki bir telefon hattını kullanarak bilgisayarımıza alınabilmektedir.

Bilişim Fuarında CNN stantında (Sanal ortamda) vizit yapılan bir hasta el sallıyor.

Bu üstün teknoloji ile hastalarımızı 24 saat tüm ekip olarak izleyebilmekteyiz. Bu şekilde hastalarımız ile 24 saat bütünleşiyoruz. Bunun hastalarımızın tedavisine büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.

BU ŞEKİLDE YOĞUN HASTA TAKİBİ, DÜNYADA SADECE

MEMORİAL HASTANESİ'NDE

Prof. Dr. Bingür Sönmez

Bu teknolojinin uygulamasına büyük katkıları olan:

Memorial Hastanesi Bilgi İşlem Bölümü (Yusuf Kaya Gülüt),

Biomedikal Bölümü (Özgür Dumlu),

Teknik Hizmetler (Hakan Onbaşı),

Siemens (Hasan Fırat),

CSU Güvenlik Sistemleri (Recep Aslan, Günay Güneş)

Triotek A.Ş (Doğan Tekin)

dostlarıma, içten teşekkürü bir borç biliyorum.

Prof. Dr. Bingür Sönmez