Savaş Teknolojisi Tıbbın Hizmetinde

ABD'nin Körfez Savaşı'nda hava saldırılarında, ordumuzun terör ile mücadelede kullandığı Termal Kameralar artık insan sağlığı için kullanılıyor.

Koroner ByPass Ameliyatları Sırasında Termal Kamera ile Kontrol Koroner Angiografisi

Kobra helikopterleri, F16 savaş uçakları ve tanklarda gece görüşü ve hedef saptanması için kullanılan termal kameralar Opgal (İsrail) isimli firma tarafından uyarlanarak (IVA-2000) koroner bypass ameliyatlarında yapılan bypassların kontrolü için kullanılmaya başlanmıştır.

Koroner bypass ameliyatları sırasında termal kamera ile bypass yapılacak damarın saptanması ve yapılan bypassın kontrolü yapılabildiği gibi damardan geçen kan akımı da ölçülebilmektedir.

Tabiatta bulunan tüm eşyalar bulundukları ortama ısı verirler. Termal kamera kalp adalesi ve koroner damar içinden geçen kanın ısılarının farklı olmasından elde edilen termal görüntüler bir koroner angiografi netliği ile yorumlanarak yapılan bypassın ameliyat masasında kontrolünü sağlayabilmektedir.

İki cisim arasındaki ısı farklarını algılayarak görüntü sağlanması esasına dayanan yöntem, koroner bypass ameliyatlarındaki başarıyı büyük ölçüde arttırmaktadır. Ameliyat sırasında iyi çalışmadığı saptanan veya akımı yetersiz bulunan bypasslar yenilenerek ameliyat sonrası olabilecek sorunların baştan önlenmesi mümkün olabilmektedir.

LIMA / LAD Bypass - Safen / Obtus Marginal Bypass

LIMAve SafenVen üzerinden akım ölçümü

Termal kamera Ocak 2000 tarihinden beri ekibimiz tarafından koroner bypass ameliyatı yapılan 1500 ü aşkın hastada başarı ile kullanılmıştır.

Termal Kamera ile koroner bypass ameliyatları sırasında angiografi yapabilen bu üstün teknoloji sadece Memorial Hastanesinde mevcuttur

Termal kamera kullanımının ekibimizin koroner bypass ameliyatlarının başarısına büyük katkısı olduğuna inanıyoruz

Bu teknolojinin tarafımızdan kullanılması için her türlü yardımı esirgemeyen: Opgal Firması (İsrail), Segal Firması (Ankara), Gen. Md. Dr. Cengiz Örnek'e Teşekkürü bir borç biliyorum

Prof Dr. Bingür Sönmez